اسلحه

تیر اندازی را یاد بگیرید وبه فرزندان خود بیاموزید-حضرت محمد-صلی علی علیه وآله وسلم

انواع کالیبرهای تفنگهای بادی

شنبه 3 مهر 1389

نوع مطلب :آموزش، 

 

 

اگر علاقه به تفنگ های بادی دارید حتما ادامه مطلب را بخونید

 

انواع کالیبرها در تفنگهای بادی به روش زیر دسته بندی میشوند
Cal .177-Cal .22- Cal .25- Cal .308- Cal .35- Cal .45- Cal .458- Cal .495- Cal .50

روش اندازه گیری در تمام این کالیبرها بر اساس اینچ میباشد.با ضرب هر یک از این اعداد در عدد۲۵.۴ (که ضریب ده برابر یک واحد اینچ یا همان ۲۵.۴ میلیمتر است)میتوانید آنرا به واحد میلیمتر تبدیل کرد.

گلوله یا ساچمه تفنگ بادی

گلوله به بخشی گفته میشود که توسط نیروی ایجاد شده در تفنگ به حرکت درآید تا به هدف برخورد کند.در تفنگهای گلوله زنی هم به همین صورت میباشد.با این تفاوت که گلوله بخشی از یک فشنگ است و توسط نیروی حاصل از سوختن باروت به حرکت در می آید و نه نیروی ایجاد شده در تفنگ.در تفنگهای بادی این نیرو توسط پیستون یا مخزن هوای فشرده ایجاد میشود.

گلوله ها با توجه به کاربرد خود به اشکال مختلفی ساخته میشوند.در تفنگهای شکاری گلوله زنی نیز به همین صورت میباشد.شکل ظاهری گلوله ها رابطه مستقیمی با بالیستیک و نیروی آنها دارد.
انواع مختلف گلوله ها در تفنگهای بادی عبارتند از :
Steel-1
Copper Shot-2
Wadcutter(Match)-3
Dome Point-4
Leaden-5
Solid Round NOSE-6
Hollow Point-7
و غیره
مورد استفاده هر یک از این گلوله ها شرایط خاص خود را میطلبد.

Steel
جنس این گلوله ها از فولاد میباشد که به علت جرم حجمی پایین فولاد داری وزن کمی هستند؛در عوض دارای سرعت اولیه بیشتری در دهانه سلاح میباشند.مصرف این گلوله ها برای نفوز در لایه هایی میباشند که گلوله های سربی توان نفوز در آنها را ندارند.دورتا دور این گلوله ها به وسیله مواد پولیمری پوشانده شده است تا بخاطر سختی سطح آنها باعث تراشیده شدن قسمتهای داخلی لوله الخصوص خان نشود.این گلوله ها به علت وزن کم و سرعت ابتدایی بیشتر و کم شدن سریع انرژی به هیچ عنوان مناسب شکار نمی باشند.

Copper Shot:این گلوله ها از جنس مس آلیاژی ساخته شده اند.مصرف این گلوله ها مانند گلوله ها فولادی میباشد.با این تفاوت که انرژی حاصل از برخورد در این گلوله ها به علت جرم حجمی بیشتر مس بیش از گلوله های فولای میباشد.با این حال توان نفوزی آنها از گلوله های فولادی کمتر است.

Wadcutter-Match:این گلوله ها به ساچمه های سربی سر تخت معروف هستند و با توجه به دقت و ساختار دقیق آنها برای مسابقات تیراندازی در فواصل نزدیک استفاده میشوند.البته باید در نظر داشت که تمام ساچمه های سرتخت که در بازار هستند چنین دقتی ندارند.
علت دیگر استفاده از این نوع ساچمه ها (گلوله ها)به وجود آوردن سوراخ دایره ای شکل بر روی کاغذ است که روش محاسبه و امتیاز دهی را بهبود میبخشد.

Dome Point:هدف از ساخت این گلوله ها بالابردن دقت؛قدرت و حفظ انرژی بیشتر در مسافتهای دور میباشد.جنس این گلوله ها عموما از سرب میباشد که با توجه به جرم بیشتر و تغییر پذیری سرب پس از برخورد به شکل قارچ میشوند.به همین دلیل این گلوله ها مناسب ترین نوع گلوله برای شکار هستند.

Leaden:گلوله های سربی معمولی میباشند که برای شکار بیشترین کاربرد دار دارند که گلوله های سر گرد.سر تیز و سر تخت و سرمیان تهی نیز از همین گروه هستند.

Solid Round Nose:گلوله های سربی سخت.این گلوله ها با اینکه از جنس سرب ساخته میشوند داری سختی بیشتری نسبت به گلوله های سربی معمولی هستند.این امر باعث میشود ضمن حفظ انرژی بسیار زیاد خود در اثر برخورد با اجسام ظریف مثل شاخ و برگهای نازک و ...کمتر متلاشی شوند و در زمان ورود به بدن شکار دیر تر تغییر شکل پیدا کنند تا مسیر خود را بیشتر در بدن شکار باز کنند.

Hollow Point:در سر این گلوله ها فرو رفتگی وجود دارد که این فرو رفتگی باعث میشود که اجزای این نوع از گلوله در هنگام ورود به بدن شکار از یکدیگر جدا شده و موجب تخریب و آسیب رسانی بیشتری شود.

و اما چند نکته مهم و احتیاطی در مورد گلوله:
گلوله ها از سرب و مواد شیمایی ساخته میشوند.بنابراین هیچگاه نباید آنها را در دهان قرار دهید.زیرا در صورت قرار دادن گلوله در دهان و وارد شدن سرب و مواد شیمیای به داخل بدن امکان بوجود آمد بیماری های خاص و حتی سرطان وجود دارد.

همیشه بعد از تیراندازی دستها و تمام قسمتهایی که با گلوله در تماس بوده اند باید شسته شوند و از دست زدن به چشمان خود جدا خوداری کنید.

بالیستیک(‌Ballistic)

بالیستیک عبارت است از تحلیل و بررسی در مورد شکل پرواز گلوله و حرکت گلوله در هوا و تاثیر تمامی عوامل بازدارند مثل هوا ٬جاذبه ٬باد و .....بر گلوله از زمان حرکت تا زمان برخورد به هدف.

درک از عملکرد اجزای درونی یک سلاح و همچنین حرکت گلوله در درون لوله تفنگ نیز از زیرمجموعه های مبحث علمی و کاملا فنی بالیستیک میباشد.

در تفنگهای بادی چه اتفاقی می افتد؟
بعد از شکستن لوله(با توجه به متنوع بود روش اکشن در تفنگهای بادی عملکرد آنها یکسان است)٬ هنگامی که لوله اکشن را برای کوک کردن به پایین میکشیم چه اتفاقی می افتد؟

پیستون به عقب رانده میشود و فنر را در پشت خود تحت فشار قرار میدهد.معمولا در مرکز پیستون یه محور برای نگه داشتن پیستون به قسمتهای پایه آتش در سیستم ماشه یا دستگاه چکاننده قرار دارد.در بعضی از پیستونها بجای محور مرکزی یک شیار در لبه پیستون قرار دارد.
هنگامی که پیستون در حال حرکت به سمت عقب میباشد مقداری از هوای اطراف را به درون سیلندر مکش میکند و پس از بسته شدن لوله هوا در آنجا حبس میشود.حال ماشه را میفشاریم.پایه آتش پیستون را رها کرده ٬پیستون از ماشه جدا شده و باتمام نیرو به جلو حرکت میکند.با این حرکت هوای داخل سیلندر فشرده شده و نیروی لازم را برای به حرکت درآوردن ساچمه ایجاد کرده و تا زمان خروج ساچمه از لوله به حداکثر تراکم خورد میرسد.این مراحل فقط برای تفنگهای Spring Piston & Ram Gas Spring میباشد.

گلوله از جنس بسیار نرمی در مقایسه با لوله ساخته شده است که پس از به حرکت درآمدن در درون لوله به خانهای درون لوله درگیر شده و به چرخش درمیاید.
جنس لوله تفنگهای بادی و گلوله زنی شکاری از فولاد سخت شده ای میباشد که تمام سطح درونی آن با آب کروم پوشانده شده است تا از سایش خانها جلوگیری شود.با این حال لوله تفنگهای شکاری گلوله زنی از فولاد خاصی ساخته میشود.
استفاده از آب کروم در لوله موجب بالا رفتن قیمت سلاح میشود و انظار آن در تفنگهای بادی ارزان قیمت کمی بی منطق و شاید غیر ممکن به نظر میرسد.
پس از در گیرشدن گلوله با خانهای درون لوله٬گلوله به چرخش درآماده .این چرخش به تعداد دورخانها و یا گام بستگی دارد.
گام عبارت است از نواخت چرخش خانها در درون لوله تفنگ.چرخش در گلوله موجب میشود گلوله در حین پرواز دقت و ثبات بیشتری داشته باشد که در نهایت برد گلوله نیز بیشتر خواهد شد.
اما چرا برد؟
گلوله به علت چرخش در یک مسیر حرکتی دقیق و صاف قرار میگیرد.به این ترتیب ضریب بالیستیکی گلوله کاهش پیدا کرده و درنهایت این ثبات موجب به افزایش برد بیشتر خواهد شد.
در تفنگهای بادی عموما از ۶ تا ۱۲خان استفاده میشود.در این نوع از خانها معمولا مقدار برجستگی خان کمتر از میزان فرورفتگی است.پس در نتیجه برای بهبود درگیری گلوله با خان میبایست تعداد خانها افزایش پیدا کند.
یکی از ابداعاتی که در روش خان کشی لوله تفنگ بکار رفته است ٬استفاده از تکنولوژی Poly gonal است.

در این روش از خان کشی قطر قسمتهای برجسته از قسمتهای فرورفته بیشتر میباشد و حالت چند ضلعی در خان ایجاد میکند و موجب درگیری بیشتر گلوله با خان میشود .
این درگیری موجب میشود در نهایت سرعت تیر تا ۶ درصد افزایش پیدا میکند.
به همین دلیل تفنگهایی که از این روش خان کشی در لوله آنها استفاده شده است داری پیستون ٬فنر و سیلندر کوچکتری نسبت به تفنگهای هم تراز خود هستند.
اولین و تنها کارخانه ای که از این روش در تفنگهای بادی خود استفاده کرد کارخانه Dianawerk آلمانی است.
این روش خان کشی توسط شرکت هلکر و کوخ آلمان ابداع شد و در حال حاضر هم در انحصار(Patent)این شرکت میباشد.

نکته:
اما این طرز فکر که تعدا گامها و خانهای بیشتر درون لوله موجب دقت و برد سلاح میشود کاملا غلط است.
خان کشی درست و دقیق وابسته به اصول قوانین فیزیکی خاصی میباشد و در دنیا شرکتهای کمی توان انجام درست و دقیق آنرا دارند.
اگر در سلاحی تعداد گام و یاخان ها نسبت به سلاح دیگری بیشتر باشد ٬باز هم دلیل بر دقت و برد بیشتر آن سلاح نیست.چرا که با طراحی بهتر و دقیقتر لوله امکان دقت و ثبات بیشتر در خانها و گامهای کمتر هم وجود دارد.

عقب نشینی یا لگد سلاح(Recoil)

هنگامی که پیستون رهاشده و رو به جلو حرکت میکند به علت فشار فنر در پشت پیستون و نیروی مخالف هوا در جلوی پیستون عقب نشینی در تفنگ ایجاد میشود.به واقع در تفنگهای بادی از نوع فنری عمدتا لرزش و عقب نشینی به دلیل حرکت فنر که دارای جرمقابل توجهی میباشد تولید میگردد و این نوسانات قبل از شروع حرکت تیر دردرون لوله و تا شتاب گیری آن و درنهایت خروج آن از لوله ادامه خواهدداشت.بعد از آزادشدن کامل فنر ٬پیستون با تمام نیرو رو به جلو حرکت کردهبه انتهای سیلندر برخورد میکند که این برخورد موجب به شوک دیگری در سلاح میشود.
گاهی قبل از خروج کامل گلوله از لوله پیستون به سیلندر برخوردمیکند.به همین دلیل در تفنگهای بادی تیرانداز با شوک و یا عقب نشینی دوگانه روبرو خواهد شد که این شوکهای موجب برهم زدن دقت تیر خواهد شد.
زمان خروج گلوله از لوله به چند عامل بستگی دارد:
۱-وزن گلوله
۲-طول لوله
۳-نیروی فنر و میزان هوای داخل پیستون
۴-دقت ساخت گلوله (که گاهی در لوله کاملا شل و گاهی کاملا سفت جا میرود)

بنابراین پس از هر شلیک در تفنگهای بادی هر تیر نسبت به تیر بعدی در جای دیگری مینشیند.
امادر تفنگهای گلوله زنی و PCP Airgun تا زمان خروج گلوله از سر لوله هیچ عقبنشینی وجود ندارد و عقب نشینی در دقت تیر موثر نخواهد بود.این مسئله توسط تمامی دوربینهای تصویر برداری سریع کاملا به اثبات رسیده است.
البته از نظر علمی و تئوری پس از جدا شدن گلوله از فشنگ و حرکت گلوله در درون لوله ٬ سلاح شروع به عقب نشینی خواهد کرد.
اما به علت سرعت بسیار زیاد گلوله در درون لوله که در کسری از زمان صورت میگیرد این عقب نشینی عملا در دقت تیر موثر نخواهد بود.

میزان دقت تیر در تمامی سلاحها ٬اعم از بادی و گلوله زنی به واحد Center to Center اندازه گیری میشود.
با این حال با رعایت اصول و نگات مهم در تیر اندازی میتوانید تیرهای خود را با خطای هرچه کمتر بر هدف بنشانید.

این اصول عبارتند از:

همیشه از یک تکیه گاه مناسب استفاده کنید.
تیراندازی درست آن نیست که بدون استفاده از تیکه گاه و یا در حالت ایستاده شلیک کنید.بلکه همیشه باید از یک سطح نسبتا نرم و مناسب برای تیراندازی استفاده کرد. همچنین برای بالابردن تمرکز و منتقل کردن تمامی لرزشها به زمین درحالت خوابیده و یا نشسته تیراندازی کنید تا با کمترین میزان لرزش مواجه شوید.با این حال بهترین حالت برای تیراندازی حالت درازکش یا خوابیده میباشد.

از تکیه گاهای سخت استفاده نکنید.زیرا قنداق تفنگ شما به سرعت آسیب دیده و در نهایت سطح سخت موجب به سر کردن تیر میشود.
همیشه از یک جنس ثابت به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.زیرا عملکرد و واکنش تفنگ شما نسبت به تکیه گاهاهی مختلف کاملا متفاوت است و با استفاده از چند تکیهگاه چند Trajectory مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت.

هیچگاه قنداق را در دست خود فشار ندهید.یعنی همیشه قنداق در دست شما نه شل باشد و نه سفت.به طوری که آزادی قنداق را بین انگشتانتان احساس کنید تاتفنگ شما امکان کمی بازی کردن را در میان دستان شما داشته باشد.همچنین هرگز با دست خود قبضه قنداق را نفشارید.البته این روش کمی کلی میباشد و با توجه به تجربه تیرانداز وضعیتهای مختلفی در نظر گرفته میشود.

همیشه برای دردست گرفتن قنداق از یک روش درست مشخص استفاده کنید.با به دست آوردن تجربه درتیراندازی یاد میگیرید که چطور قنداق را دردست بگیرید.تیرانداز همیشه بایدتفنگ را به صورت راست و عمودی و یکنواخت بغل کند.این کار به دقت تیراندازی شما تا حد بسیار زیادی کمک خواهد کرد.با تغییر وضعیت در دست گرفتن قنداق هم چند Trajectory مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت.

هرگز قنداق را به بازو و یا سینه خود فشار ندهید.این کار موجب به تغییر وضعیت در نحوه تیراندازی شما خواهد شد.

همیشه پیچهای اتصال قنداق به بدنه اصلی را چک کنید تا شل نشده باشند.شل بودن پیچها تاثیر زیادی در روند دقت تیراندازی خواهند داشت.

به طبش قلب و لرزشها دقت کنید.در هنگام تیراندازی به علت طبش قلب و لرزشهای طبیعی بدن از دقت تیر تاحد زیادی کاسته میشود.تیرانداز خوب آن است که درمیان این لرزشها هماهنگی لازم را بین کشیدن ماشه و هدف گیری ایجاد کند ودر زمانی که شبکه دوربین و یا خط نشان فرضی بر روی هدف قرار میگیرد ٬ماشه را کشیده و به هدف شلیک نماید.برای ایجاد هماهنگی بهتر با تمرین زیادمیتوانید خلاصی کامل ماشه را گرفته تا در زمان لازم از حد اکثر دقت برخوردار باشید.

تمامی مراحل فوق فقط و فقط با تجربه و مهارت زیاد در تیراندازی به وجود خواهد آمد.
بعد از بدست آوردن این مهارت تمامی روشها را بخاطر بسپارید تا همیشه از یک روش درست و دقیق برای تیراندازی استفاده کنید.

بااین کار متوجه میشوید که تیراندازی با تفنگ بادی نه تنها سرگرمی و Funنیست ٬ بلکه کاریست بس دشوار و دقیق و بدون مهارت کافی تیراندازی درست برای هیچ کس امکانپذیر نخواهد بود.

با خارج شدن گلوله از لوله پا به مرحله دیگری گذاشته اید.
با درک عمیق تمامی مطالب بالا و کسب مهارت در تیراندازی به عمق لذت تیراندازی در این مرحله پی خواهید برد.
دراین مرحله به بررسی نحوه حرکت گلوله از زمان شلیک تا زمان برخورد به هدف میپردازیم .اصابت درست تیر به هدف و یا اصابت نکردن آن به درک کامل این مرحله بستگی دارد.
گلوله تفنگ هم مانند سنگی است که شما با دست پرتاب میکنید.زیرا گلوله هم پس از طی کردن یک مسیر قوسی شکل به زمین میرسد.بنابراین نشانه گیری در امتداد این مسیر قوسی شکل امکانپذیر نمیباشد.
اگر از دستگاه نشانه روی به هدف نگاه کنید از تفنگ خود تا بینهایت را یک مسیر کاملا صاف در امتداد یک خط مشاهده خواهید کرد.
به این مسیر خط نشان گفته میشود که به صورت خط فرضی میباشد.
(۱)گلوله پس از خارج شدن از لوله بخاطر اختلاف سطح شکاف درجه و مگسک به سمت بالاحرکت میکند و این خط نشان را یک بار قطع میکند.(۲)گلوله در طی مسیر پروازخود با عوامل فیزیکی مثل جاذبه ٬باد موافق و یا مخالف ٬رطوبت ٬دمای هوا و...روبرو میشود و به تدریج از سرعت و نیروی آن کاسته میشود.سپس حرکت روبهبالای آن به حرکت افوقی(۳) و بعد از آن به سمت پایین و حرکت نزولی سوق داده میشود و دوباره خط نشان را قطع میکند.گاهی گلوله در مرحله اول و گاهیهم در مرحله دوم و سوم به هدف برخورد میکند.بالاترین مسیر پرواز گلوله رااوج میانه مسیر و یا Mid Range Trajectory مینامیم.

تنها زمانی تیر ما بر مرکز هدف اصابت خواهد کرد که گلوله در مرحله اول و دوم در زمان قطع کردن خط نشان باشد.
در غیر این صورت نقطه برخورد کمی پایین تر و یا کمی بالاتر از مرکز هدف خواهد بود.

نیروهای مخالف و عوامل فیزیکی

ballistic coefficient چیست؟

ضریب بالیستیکی عبارت است از نسبت تراکم قسمت به قسمت گلوله و درنهایت شکل ظاهری گلوله که همان نیروی مؤثر گلوله برای چیره شدن در مقابل مقاومت هوادر کل مدت پرواز است.

به طور کلی تمام نیروهایی که برحرکت گلوله تاثیر گذارند را عوامل فیزیکی و یا عوامل محیطی مینامند که عبارتند از:

۱-جاذبه زمین: یکی از عواملی که باعث تغییر شکل در مسیر پرواز گلوله میشود جاذبه زمین است.جاذبه زمین باعث کشیده شدن گلوله و یا هر جسم دیگر به سمت زمین میشود.در ضمن نباید این مطلب را فراموش کرد که اگر همین جاذبه نبود گلوله هرگز در مسیر خط نشان قرار نمیگرفت و بعد از خروج از زمین خارج میشد.(البته به طور فرض).
۲-هوا: گلوله در اثر برخورد با ملوکولهای موجود در هوای جو زمین به تدریج از سرعش کاسته میشود تا به نقطه صفر برسد و بر زمین افتد.
یعنی اگر جاذبه هم نبود ٬ چنین عاملی موجب تغییر در مسیر پرواز گلوله میشد.
۳-باد: بادنیزعاملی برای تغییر در مسیر حرکت گلوله میباشد.به طوری که یک نسیم ملایممیتواند گلوله سنگین یک تفنگ بادی قوی را در مسافت ۵۰ یاردی تا ۱۰سانتیمتر منحرف کند.
۴-دمای هوا:این عامل نیز مانند دیگر عوامل فیزیکی تاثیر بسزایی در تغییر مسیر گلوله دارد.در دمای پایین و سردی هوا از سرعت گلوله کاسته میشود و برعکس در دمای بالا و گرمی هوا به سرعت آن افزوردهمیشود.این علت را از نظر فیزیکی میتوان به این شکل بیان کرد که در دمای بالا غلطت هوا کمتر و هوا رقیق تر است و در دمای پایین غلطت بیشتر میشود.
درهوای کرم گلوله با تعدا کمتری از مولکولهای هوا برخورد میکند و در نتیجه از سرعت آن کمتر کاسته میشود.البته این تغییر در سرعت به راحتی قابل تشخیص نمیباشد.
۵-برف و باران:قطرات نرم و لطیف باران و یا دانه های سبک و زیبای برف میتوانند به راحتی مسیر گلوله را از جای خود منحرف کنند.

۶-ارتفاع:یکیاز مهمترین عوامل فیزیکی در تیراندازی ارتفاع است.با تغییر ارتفاع ما نسبت به سطح آبهای آزاد از فشار هوا کاسته و یا به آن اضافه میشود.
این تغییر فشار به راحتی بر قدرت تفنگهای بادی تاثیر گذار است.مثلا تهران درارتفاع حدود ۱۲۵۰ متری (میانگین)بالاتر از آبهای آزاد قرار دارد و ساحلدریای خزر در ارتفاع حدود ۲۵ متر پایین تر از آبهای آزاد قرار دارد.
اگر با یک تفنگ در هردوی این مکانها تیراندازی کنیم عملکرد و سرعت تیر ما کاملا متفاوت خواهد بود.
مثلا اگر سرعت تیر در کلیر ۲۲. تفنگ دیانا ۳۵۰ ماگنوم با یک ساچمه مشخص درارتفاع ۱۲۵۰ متری برابر با ۲۳۵ متر در ثانیه باشد در ارتفاع منفی ۲۵ مترتا ۲۵۵ - ۲۶۰ متر بر ثانیه به آن افزوده خواهد شد.این مسئله کاملا تجربی بوده و البته نتیجه برعکس هم گاهی دیده شده است.
این مسئله در تفنگهای ضعیف تر عملکرد معکوس را نیز به همراه خواهد داشت.
زیرافشار هوای داخل سیلندر تفنگ کاملا به محیط اطراف بستگی خواهد داشت که درنهایت ارتفاع بر نیروی مخالف گلوله و نیروی درونی سیلندر و در نتیجه فشاربیشتر بر روی فنر و هوای بیشتر در پشت گلوله تاثیر گذار خواهد بود.


هر اندازه که وزن و سرعت گلوله بیشتر باشد تاثیر این عوامل برا آن کمتر خواهد بود.

کالیبر بزرگ یا کوچک

شاید این سوال در ذهن شما پیش آید که کدام کالیبر بهتر است؟۱۷۷. ۲۲. ۲۵. و ....؟
حقیقت این است که از نظر تئوری در صورت استفاده از رابطه های وزن و سرعت گلوله تمام کالیبرها از نظر قدرت با هم برابرند.
به همین دلیل نتیجه میگیریم که کالیبر اسلحه به تنهایی مهم نیست .آنچیز که درشکار مهم است درست نشاندن تیر در مرکز هدف یا همان ناهیه مرگزا و حساس شکار میباشد.
ناهیه حساس و مرگزا ناهیه ایست که در آن قلب و سیستمهای تنفسی نظیر شش و ...در آن قرار دارد.

اما چرا از کالیبرهای بزرگتر در شکارهای بزرگ استفاده میشود؟
استفاده از کالیبرهای بزرگتر چه در تفنگهای بادی و چه گلوله زنی شکاری دو علت دارد:

۱-محدودیت برای بالابردن وزن
۲-سطح برخورد گلوله با هدف و در نتیجه تخریب بیشتر

درکالیبرهای کوچک امکان بالابردن وزن تا حد زیادی کم میشود.حتی در صورت بالابردن وزن به علت بالارفتن ضریب بالیستیکی این امکان وجود ندارد.
بابزرگتر شدن کالیبر سطح برخورد گلوله و در نتیجه ضربه ناشی از برخورد باهدف افزایش یافته و در حرکت خود در داخل بدن شکار بیشترین آسیب رسانی راخواهد داشت.
به هر حال اگر تیراندازی دقیق صورت نگیرد و گلوله بجای برخورد به نقاط حساس به قسمتهای دیگر برخورد نماید ٬ دیگر نه کالیبر و نه نوع اسلحه مهم میباشد.
پس تیرانداز خوب آن کسی است که با دقت هرچه بیشتر به شکار شلیک کند و فقط تا مسافتی که میتواند شکار را دقیق مورد هدف قرار دهد به آن تیراندازی کند.

تفنگهای بادی و انواع آنها
تنوع در ساخت تفنگهای بادی آنقدر زیاد است که به زحمت میتوان از بین بعضی٬مدلهای دلخواه را انتخاب کرد.به هر حال برای آشنایی با انواع مدلهای مختلف آنها را دسته بندی کرده و درمورد هر یک توضیح داده میشود.

۱-تفنگهای فنر و پیستونی(Spring Piston)
۲-تفنگهای پیستونی با هوای فشرده(Ram Gas Spring)
۳-تفنگهای هوای فشرده و قابل شارژ(Per Charge Pneumatic)
۴-تفنگهای هواری فشرده با گاز Co2

انواع تفنگهای Spring Piston

۱-لوله شکن یا کمر شکن(Break Barrel Cocking/Action)
۲-اهرم از کنار با لوله ثابت(Side Level Cocking/Action)
۳-اهرم از زیر با لوله ثابت(Under Level Cocking/Action)

انواع تفنگهای Ram Gas Spring

۱-لوله شکن یا کمر شکن(Break Barrel Cocking/Action)
۲-اهرم از زیر با لوله ثابت(Under Level Cocking/Action)

انواع تفنگهای (Per Charge Pneumatic)

۱-گلنگدنی(Bolt Action)
۲-اهرمی(Level Action)
۳-نیمه خودکار(Semi Automatic Action)

انواع تفنگهای با کپسول گاز CO2
۱-هند گانها و یا تپانچه های گازی
۲-تفنگهای نیمه خود کار گازی

در زمان تالیف این مقاله روش اکشن کردن در تفنگهای به روشهای گفته شده بوده است.

در این بخش به توضیح در مورد هر یک از انواع تفنگهای گفته شده در بالا میپردازیم.


تفنگهای Spring Piston:
این تفنگها از چند بخش اصلی تشکیل شده اند.
۱-لوله اصلی:جنس این لوله از فولاد میباشد.بعد از تراش لوله خان کشی انجام میشود و بعداز انجام تمامی این مراحل نوبت به انجام سخت کاری لوله است.با سخت کاری وآبکاری لوله ٬مقاومت آن در برابر فشار ٬ضربه ٬سایش و ...بیشتر شده و درنتیجه عمر لوله تفنگ به مراتب بالاتر خواهد رفت.
در برندهای معتبر وتفنگهای گران قیمت سطح داخلی لوله را با آب کروم میپوشانند.این عمل موجب کمتر شدن سایش و در نتیجه روان حرکت کردن گلوله در درون لوله میشود.
البتهه مانطور که ذکر شد توجه نمایید که آبکاری کروم فقط در لوله تفنگهایی بادرجه کیفیت عالی استفاده میشود.پس در تفنگهای ارزان خود به دنبال آن نباشید.

۲-سیلندر:تمامی قسمهای تفنگ نظیر پیستون ٬فنر٬راهنما(Guide)و ماشه در درون سیلندجای گرفته اند.اما این تنها کار سیلندرنیست.به طور کلی خود سیلندر از دو بخش تشکیل شده است که این دو بخش درامتداد یک دیگر قرار دارند و از فلز یک تکه و یک پارچه تراشیده شده است.
قسمت اصلی سیلندر که قبل از لوله اصلی قرار گرفته است کار جمع آوری هوا را بر عهده دارد.

۳-پیستون:کار پیستون فشرده کردن هوای داخلی سیلندر و در نهایت هدایت کردن آن به سمت خروجی سیلندر میباشد.
۴-فنر:برای انجام عمل مسلح شدن در تفنگهای بادی ٬با فشار اهرم اکشن (که از طریف لولهو یا اهرمهای مخصوص)به پیستون متصل شده است ٬فنر به عقب رانده شده و درنتیجه انرژی پتانسیل آن ذخیره میشود.کار فنر ایجاد انرژی لازم برای به حرکت در آوردن پیستون و فشرده کردن هوا میباشد.
۵-ماشه یا دستگاه چکاننده:بعد از فشرده شدن فنر توسط اهرمهای مرتبط پیستون به وسیله سیستم ماشه در جای خود محکم نگه داشته میشود.در این مرحله با کشیدن ماشه پیستون آزاد شده و به وسیله نیروی ذخیره شده در فنر رو به جلو حرکت کرده و هوا رافشرده کرده.سپس هوای فشرده شده به پشت گلوله وارد میشود و موجب رانش گلولهبه درون لوله و سپس به بیرون پرتاب میشود.

روش کار در تفنگهای RamGas Spring نیز به همین صورت میباشد.با این تفاوت که نیروی لازم برایفشرده کردن هوا و حرکت پیستون توسط هوای فشرد در پشت پیستون انجام میشود.مقدار فشار هوای پشت پیستون در این نوع از سلاحهای بسته به قدرتآ نها از ۳۰ تا ۵۰ بار میباشد که تا همیشه در پشت پیستون محفوظ میماند.
از برتری های تفنگهای Ram Gas Spring نسبت به تفنگهای Spring Piston مینوان به چند مورد اشاره کرد:

۱-کم بودن ارتعاش نسبت به فنر در تفنگهای Spring Piston .
۲-این دسته از تفنگها میتوانند برای همیشه در حالت Cock قرار داشته باشند بدون اینکه تضعیفی در توان آنها صورت گیرد.

اما نقاط ضعف:
۱-شوک بسیار زیاد نسبت به تفنگهای Spring Piston که تیرانداز را در انتخاب دوربین دچار مشکل خواهد کرد.شوک این دسته از تفنگهای بادی به گونه ایست که در اکثر مواقع موجب به پارشه شدن شبکه و یا جابجا شدن المانهای داخلی دوربین و از تنظیم خارج شدن دوربین میشود.بنابراین برای این دسته ازتفنگهای بادی میباست دوربین مناسبی انتخاب کنید که گاها بیشتر از ۲۵۰ دلارقیمت خواهند داشت.
۲-حجم بیشتر هوا در پشت پیستون و توان کمتر نسبت به فنر.در نتیجه برای کوک کردن این تفنگها به دستان نیرومندی احتیاج پیداخواهید کرد .ولی در تفنگهای فنری با صرف نیروی کمتر برای کوک کردن به توان برابر و یا بیشتری خواهید رسید.
۳-در صورت بروز مشکل تقریبا به سختی تعمیر پذیرند و در صورت امکان میبایست نصف و یا هم مبلغ تفنگتان هزینه تعمیر بپردازید.
۴-قیمت بالاتر این تفنگها نسبت به تفنگهای فنری.


ادامه در پست بعدی
فهرست وبلاگ

بیداری اندیشه

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

صفحات جانبی

نظرسنجی

  مطالب چطور بود؟


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

مترجم سایت

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو