تبلیغات
اسلحه - قدر ۱۱۰
اسلحه

تیر اندازی را یاد بگیرید وبه فرزندان خود بیاموزید-حضرت محمد-صلی علی علیه وآله وسلم

قدر ۱۱۰

شنبه 8 مرداد 1390

نوع مطلب :موشک، 

قدر-۱۱۰ موشک بالستیک با برد متوسط است که توسط ایران طراحی و ساخته شده است.برخی منابع به برد ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلومتری این موشک اشاره کرده اند با این تفاسیر این موشک توان ضربه زدن به دورترین نقاط اروپا را داراست و بیش از ۷۰ درصد اسیا را در تیرس توان موشکی ایران قرار می دهد.
ایران این موشک را اولین بار در رژه نیروی مسح خود در سالروزه حمله عراق به ایران به نمایش جهانیان گذارد.
قدر-۱۱۰ نسخه ی بهبود داده شده ی موشک معروف ایرانی شهاب ۳ است.این موشک بر خلاف شهاب ۳ از موتوری ۲ مرحله ای بهره می جوید که توانایی رسیدن به بردی ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلومتر را برای ان فراهم می اورد.اعتقاد بر این است که موتور اول این موشک سوخت مایع و موتور دوم این موشک از سوخت جامد بهره می برد.
ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی طراحی موتور جدیدی با سوخت جامد را به پایان رساند و بنابر منابع نا معتبر احتمالا از این موتور در طراحی گروهی از موشک ها از جمله Ghadr-110,Ghadr-110A,Ghadr-101 مورد استفاده قرار گرفته است.
البته برخی از وجود دو نسخه از موشک قدر نام برده اند که نسخه دوم ان با نام Ghadr-110 A نامگذاری شده و از موتوری سه مرحله ای سود می برد.از دیگر تفاوت های این نسخه و نسخه A این موشک می توان به طول ۱۹ الی ۲۰+ متری این موشک نسبت به طول ۱۷٫۵ متری نوع اول اشاره کرد.
منابع غربی طبق سیاست خود موشک قدر را به یک موشک چینی با نام M-18 ارتباط داده و قدر-۱۱۰ را نوع ارتقا داده شده این موشک چینی معرفی کرده و اعلام داشته موشک های شاهین پاکستان هم در زمره ی این گروه از موشک ها قرار می گیرند.
موشک قدر-۱۱۰ قابلیت مانور بهتری را نسبت به شهاب ۳ دارا می باشد و زمان آماده سازی آن برای شلیک نسبت به نسخ های اولیه شهاب ۳ پایین تر بوده و در حدود ۳۰ دقیقه می باشد در حالی که در نسخه های اولیه شهاب این زمان بالغ بر چندین ساعت بود. سر جنگی این موشک ماسوره انفجاری، ضربتی و مجاورتی است و به صورت عمود پرواز شلیک می‌شود.
بسیاری از منابع غربی این ساخت این موشک را تلاش مخفیانه ایران برای تولید شهاب ۴ و دستیابی به موشک هایی با برد بلندتر عنوان ساختند اما ایران این اطلاعات را بارها تکذیب و عنوان کرده است که برنامه ای برای تولید موشک هایی برا برد بیشتر از ۲۰۰۰ کیلومتر را ندارد.
این موشک به همت متخصصین داخلی و در صنایع موشکی شهید همت طراحی و تولید شده است.

خصوصیات

Ghadr-110A ——————– Ghadr-110
عملکرد: موشک بالستیک میانبرد(IRBM)
سازنده: صنایع موشکی شهید همت

کشور سازنده: جمهوری اسلامی ایران
پیشرانه: موتور ۲ مرحله ای/مایع-جامد - موتور ۳ مرحله ای
طول: ۱۷٫۵ – ۱۹ متر
قطر: ۱٫۴ متر
وزن پرتاب: +۲۵۰۰۰ کیلوگرم

برد: ۲۰۰۰ – ۲۵۰۰ کیلومتر
سر جنگی: تک کلاهکه
کلاهک: ۵۵۰-۱۱۵۰ کیلوگرم
سال ورود به خدمت: ۲۰۰۷

● منبع: Missilethreat / globalsecurity/ janes
فهرست وبلاگ

بیداری اندیشه

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

صفحات جانبی

نظرسنجی

  مطالب چطور بود؟


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

مترجم سایت